Vybíráte jméno pro svého potomka? Tyhle jsou v Česku nejoblíbenější!

Tentokrát jsme pro vás připravili seznam jmen, které se v Česku nejčastěji vyskytují. Pokud tedy vybíráte i vy jméno pro své miminko, podívejte se, jaká jména byla dávána nejvíce v roce 2013. Záleží pouze na vás, zda vaše dítko ponese jméno nejčastěji udělované, nebo ho necháte naprostým unikátem se zcela neobvyklým jménem.

V roce 2013 vyhrála Jan a Jiří

Mezi nejoblíbenější chlapecká jména patří Martin. Ten si vydobyl první příčku oblíbenosti a v loňském roce se stalo nejoblíbenějším ženské jméno Antonie, což by určitě nikdo nečekal. I přes veškerou snahu se stále na předních příčkách drží Kateřina, Jana, Anna a Ella. Pokud bychom měli najít asi nejčastější a zároveň nejoblíbenější příjmení, jistě si můžete vsadit na Novák, Nováková, kterých je v naší mezi nespočet. Od letošního roku si výrazně polepšilo jméno Kamil. Chlapci také často dostávají jméno Petr, Josef a Matyáš. Velkou oblibu si získala také jména Tobiáš a Vanesa. Připadá vám vaše příjmení neobvyklé? Představte si, že Mravenec a Mravencová nosí v České republice pouze dva lidé! Dokonce je spočítáno, že u nás žije mnohem více lidí s německým příjmením, nežli s tím českým.

dítě

V každém okrese ale vévodí jiná jména. Například v Brně se nejčastěji vyskytují jména Marie a Jiří, z příjmení můžeme jmenovat Svobodu. Zato v Ostravě jasně vede Jan a Jana. Rodiče chtějí ale místo tradičních jmen originalitu, se kterou budou muset jejich děti žít. Proto vymýšlejí různě upravené verze jmen, které mnohdy nenajdeme ani v kalendáři. Pro letošek se počítá s dalším rozkvětem jmen jako je Sofie, Matylda a Claudie a další. A jaké jméno se líbí právě vám?

Autor úvodního obrázku:  Prayitno

Autor obrázku v textu:  bradbrundage