Výběr vhodného kotle a nejprodávanější kotle

Stavíte svůj vysněný rodinný dům? Pak budete zcela zákonitě postaveni před otázku výběru kotle. Výběr kotle je důležitý a je třeba mu věnovat pozornost už při samotném projektování domu. Na našem trhu je tak široká paleta výběru kotlů, že si vybere úplně každý. Záleží jen na vás čemu dáte přednost. Každý kotel má svá pro a proti. Výběr hodně závisí na tom, k jakému zdroji paliv máte nejblíže. Vybírat můžete mezi kotly na tuhá paliva, na kapalná paliva či na plyn.

Kotle na tuhá paliva vs. plynové kotle

Kotle na tuhá paliva představují klasický způsob topení a díky nízkým cenám paliv do těchto kotlů jsou stále velice oblíbené a hojně rozšířené. Před výběrem kotle na tuhá paliva je třeba rozhodnout jaký zdroj tepelné energie využijete, protože v nabídce je celá řada možností jako: dřevo, uhlí, peletky či různé kombinace. Volba otopového materiálu má pak zcela zásadní vliv na výslednou cenu na topení, proto vybírejte s rozvahou.

Samotnou kategorií v oblasti kotlů na tuhá paliva jsou automatické kotle, které jsou určené k úspornému vytápění, a vyžadují minimální nároky na jejich obsluhu. V poslední jsou stále více oblíbená jsou i krbová kamna, ve kterých se topí převážně dřevem, případně briketami z dřevěných pilin a jiných podobných surovin. Vytopíte si tak potřebné místnosti a ještě si navodíte pocit romantiky u Vás doma.

Nejprodávanější kotle na trhu

Mezi nejprodávanější kotle na českém trhu patří kotle plynové. Dá se říci, že plynové kotle jsou nejoptimálnějším řešením vytápění domu – mají největší účinnost a splodiny, které tento typ kotle produkuje pak navíc obsahují jen zanedbatelné množství produkovaných emisí v porovnání s kotly na tuhá paliva.

Ze značek kotlů jsou nejoblíbenější a nejprodávanější ty od firem Junkers, Mora a Vaillant. Oblíben je zejména závěsný kotel Junkers CERACLASS ZW24 a to zejména pro svoji kompaktnost, kdy se hodí do menších bytů a domů. Majitelé tohoto kotle rovněž oceňují jeho tichý chod a bezproblémovou údržbu.

Dělení kotlů

Plynové kotle dnes dělíme na stacionární a závěsné. Plynové stacionární kotle najdou své uplatnění v prostoru kotelen, kde v minulosti docházelo k nahrazení původních kotlů na pevná paliva. Stacionární plynové kotle najdou své uplatnění ve velkých kotelnách a pro běžné domácnosti se převážně používají kotle plynové-závěsné.

Komfort plynových závěsných kotlů je dnes vidět i v možnostech jejich programovatelného nastavení či ve speciálních funkcích rychlého ohřevu vody. Jelikož jsou tyto kotle často umístěny v interiérech koupelen nebo jiných částech, lze na současném trhu pořídit kotle, které kromě funkčnosti rovněž nabídnou i designové prvky a daný kotel již nemusí dále hyzdit Váš domov.