Nejzdravější potraviny

Ať je léto nebo zima, zdravý životní styl by měl každého provázet po celý rok. Na pultech obchodů se objevuje stále více druhů ovoce i zeleniny, mléčných výrobků, sýrů, masa a jiných potravin. Víte ale, které patří k těm nejzdravějším a zdraví prospěšným? Těchto následujících 10 druhů potravin by ve vašem jídelníčku rozhodně neměly chybět!

Zdraví od A do Z

losos

Za nejzdravější potravinu vůbec by se daly považovat všem dobře známé citróny. Vysoký obsah vitamínu C posiluje imunitu a udržuje cholesterol v optimální hladině. Citróny mají široké využití, ale nejjednodušším způsobem je přidání pár plátků do sklenice vody či čaje. Dopřát si dávku vitamínu C můžete pohodlně během pár okamžiků. Další zdraví prospěšnou potravinou je brokolice.

avokado

Ta obsahuje obrovské množství vitamínu K a C, což jsou naprosto nezbytné živiny pro kosti. Brokolice navíc zabraňuje rakovinnému bujení. Mezi nejzdravějšími potravinami najdete i tmavou hořkou čokoládu, která má obsah kakaa vyšší než 60 %. Takový duh čokolády snižuje krevní tlak i vysoké hladiny cholesterolu. Červené brambory obsahují velké množství kyseliny listové a jsou důležitou součástí jídelníčku při boji s rakovinou. První pětici nejzdravějších potravin uzavírá losos. Ten obsahuje omega-3- mastné kyseliny a niacin. Losos pomáhá snížit rizika onemocnění srdce, má příznivý vliv na paměť a chrání tělo před Alzheimerovou chorobou.

vlašáky

V jídelníčku by neměly chybět ani vlašské ořechy, které rovněž obsahují omega-3-mastné kyseliny a melatonin. Pomáhají snižovat hladinu cholesterolu, zlepšují náladu a mají vliv na regulaci spánku a činnost mozku. Vlákninu a kyselinu listovou najdete v avokádu, které má výrazný vliv na snížení rizika srdečním onemocněním. Proti chřipce a nachlazení se osvědčuje česnek díky obsahu allicinu, který působí protizánětlivě.

špenát

Špenát je plný luteinu a zeaxatinu a podílí se na zdraví očí a je výborným pomocníkem v boji proti rakovině. Desítku nejzdravějších potravin uzavírají fazole, které snižují riziko srdečních onemocnění a díky vysokému obsahu vlákniny by v jídelníčku měly figurovat více něž jedenkrát týdně. A jaké zdravé potraviny najdete ve vaší spíži?