Nejčastější problémy u novorozenců

Narození dítěte přináší do života každého dospěláka nesmírné změny. Zodpovědnost, kterou za své dítěte nesete, je obrovská a tak není divu, že po narození miminka vás můžou některé věci rozhodit. Vaše miminko vám bohužel neřekne, co ho trápí, a tak vám nezbývá, než vše pořádně a bedlivě sledovat. Nebojte se, ve většině případů se jedná o běžné problémy, které jsou spojeny s novorozeňaty a není třeba okamžitě vyhledávat lékaře. Co tedy patří mezi nejčastější problémy, se kterými se u miminek můžete setkat?

Maminko, mě bolí bříško!

Dítě se kroutí jako paragraf a neutichající pláč ne a ne zastavit? Bolesti bříška u novorozenců patří k nejčastějším problémům, které vás na mateřské mohou doprovázet již velmi krátce po porodu.
Příčin existuje několik a není vždy jednoznačné, co tak zásadně ovlivňuje mateřské mléko natolik, že způsobuje miminkům bolesti a tvrdnutí bříška. Problémy mohou vznikat například nesprávnou stravou matky, stresem nebo intolerancí laktózy.

dítě1

Novopečené maminky by se tedy měly vyhýbat nadýmavým potravinám jako je třeba brokolice, květák, zelí nebo ve velké míře káva. Bolesti bříška jsou samozřejmě nepříjemným a stresujícím obdobím i pro maminky. Ulevit děťátku můžete jemným masírováním bříška, pomocí mastiček nebo různých kapek, což byste ale měly nejprve konzultovat s vaším dětským lékařem.

dítě2

Dalšími častými problémy jsou osypky, které se většinou vytvoří v reakci na mateřské mléko a opruzeniny. V případě osypek, které se objevují především na obličeji miminka, doporučujeme držet se předepsaného jídelníčku případně zkonzultujte ještě další možnosti s lékařem. Opruzeniny se mimikům tvoří zapařením nebo také nedostatečnou výměnou plenek. Tady pomohou masti a co nejvíce suché pleny. Mateřství a péče o dítě je náročné, ale problémy u novorozeňat jsou naštěstí jen dočasné a pokroky vašeho dítka vám jistě vše vynahradí.

Autor úvodního obrázku:  ElisaVarelaT

Autor obrázku v textu:  kourtlynlott

Autor obrázku v textu:  Chim Chim