Do boje proti klíšťatům – i váš pes si zaslouží zdravý život

Zase se blíží období, které pro většinu chovatelů psů znamená denní prohlížení srsti a hledání parazitů. Jak si s nimi poradit? Pořiďte si kvalitní antiparazitika pro vaše psí miláčky a ochraňte ho před nežádoucími klíšťaty a nemocemi. Které přípravky se drží na předních příčkách oblíbenosti, kvality a dlouhodobého užívání?

Investice, která se vyplatí

1klistata

Na prvním místě se umístil obojek s účinností 7 měsíců od výrobce Bayer. Jedná se o šedý obojek bez zápachu, který odpuzuje klíšťata, blechy a zabíjí další parazity. Výrobek je vhodný pro dospělé psy, naopak by ho neměli nasazovat majitelé štěňatům do věku 7 týdnů. Rovněž se nehodí užívat tento obojek v případě podrážděné či jinak léčené pokožky v oblasti krku. Obojek pořiďte svému čtyřnohému miláčkovi ještě před začátkem sezóny klíšťat nebo blech.

2scaliborn

Na druhém místě se drží antiparazitní obojek o délce 48 centimetrů, který zajišťuje prevenci psům v délce 6 měsíců pro klíšťata a rovněž ochrání psy před blechami po dobu až 4 měsíců. Výrobce Scalibor slibuje rovněž prevenci pokousání pakomárem rodu Phlebotomus po dobu pěti měsíců. Obojek je vhodný pouze pro psy starší 7 týdnů. V případě přecitlivělosti se může objevit v okolí nasazeného obojku prořídlá srst, zarudnutí nebo ztráta srsti. Obojek chrání i před komáry a vy ho svému pejskovi nezapomeňte nasadit alespoň týden před pobytem psa v infikovaném prostředí.

2killtix

Další, velice často oblíbenou verzí antiparazitních obojků, jsou obojky od výrobce Bayer v podobě edice Kiltix, která se specializuje na klíšťata ve všech vývojových stádiích. Účinkuje již 24 hodin po nasazení a zajišťuje ochranu psím kožichům po celou klíšťovou sezónu až na sedm měsíců. Podle velikosti vašeho pejska můžete vybírat i velikost obojku. Tento typ obojku Kiltix je vhodný pro psy od 3 měsíců věku.

4pipeta

Velice oblíbené jsou i pipety pro psy, které zabraňují klíšťatům. Aplikace je opravdu jednoduchá – pipetu vmasírujte do zátylku psa, nejlépe přímo na kůži. Nejčastější variantou jsou pipety Frontline od výrobce Merial. Podle výšky a váhy svého pejska můžete vybírat i velikost pipety. Cenově se pipety pohybují od stovky až po několik set korun. Délka jejich působení je závislá na četnosti koupání psa v letních měsících, zaručuje ale skvělou ochranu především pro malá plemena.

5frontile

Výrobce Merial představil i sprej, který účinně bojuje s blechami a klíšťaty a je vhodný pro psy i kočky. Sprej je k dostání ve dvou velikostech, a to jako 100 ml balení nebo o objemu 250 ml. Aplikuje se stříkáním protisměru růstu srsti tak, aby byla celá srst navlhčená. K ošetření okolí očí a uší použijte vtíravé pohyby. Přípravek nechejte zaschnout. Frontline sprej účinkuje až pět týdnů proti klíšťatům a až tři měsíce proti blechám u psů. U koček je to pak cca 42 dní ochrany. Myslete na ochranu vašeho pejska a pořiďte mu obojek nebo jistotu, během níž ho v létě nic nepokouše.