10 nejvlivnějších českých mužů

Tentokrát jsme se zaměřili na charismatické muže, kteří jsou pro mnohé vzorem k následování. Mají více než 50 let, jsou slavní, mluví se o nich, jsou zaopatřeni majetkem, který nabyli schopnostmi a tvrdou prací.

Známý politik z Bratislavy

babiš

Na první příčce se umístil bratislavský rodák Andrej Babiš. Kromě místa v politice, kde zastupuje ministerstvo financí, 1. místopředsedu vlády a předsedu občanského sdružení ANO, patří k významným obchodníkům. Andrej Babiš vlastnící Agrofert Holding se řídí heslem „firma jako firma“ rozdělil politickou scénu. O jeho soukromí se příliš neví, za to se stále hovoří o jeho nejtučnějším kontě. Petr Kellner, podnikatel a investor, jehož majetek je odhadován na 115 až 130 miliard korun. Rodák z České Lípy začínal jako prodavač kopírek, dnes obchoduje s Čínou a vlastní 99 procent investiční skupiny PPF.

rychetský

Další bohatý padesátník na třetí příčce je Pavel Tykač. Na seznamu miliardářů je sice nováček, ale už nějakou dobu je nazýván uhlobaronem, když v roce 2010 částečně ovládl firmu Czech Coal. Čtvrté místo si zabral Pavel Rychetský (71). Pražský rodák vystudoval Univerzitu Karlovu, kde získal titul doktor práv. Dnes je předsedou ústavního soudu České republiky. V roce 2005 mu francouzský prezident Jacques Chirac udělil Řád Čestné legie v hodnosti důstojníka.

pelta

Pátou příčku ovládl padesátník Miroslav Pelta, předseda fotbalové asociace ČR. Na šestém místě se drží generální ředitel České televize, Petr Dvořák. Vystudoval ČVUT v Praze, vstoupil do KSČ a poté v roce 2011 vstoupil do veřejnoprávní televize. Rovněž působil ve vedení TV Nova. V 65 letech si sedmé místo zabral 11. Nejbohatší Čech a spolumajitel společnosti Unimex Group, kde drží 60% podíl.

dvořák

Osmé místo patří podnikateli a investoru Tomáši Chrenekovi. Za svých 51 let života toho stihl opravdu hodně. Koupil v Praze barrandovské ateliéry, odkoupil Třinecké železárny a v roce 2010 bývalý vládní zámek v Kolodějích. Devátá příčka patří 58 letému majiteli holdingu Synot. Ivo Valenta ve svých 60 firmách živí dva tisíce zaměstnanců. Desítku nejvlivnějších mužů uzavírá 56 letý Jan Světlík, generální ředitel Vítkovice holding. Absolvoval Vysokou školu báňskou, uchoval kontrolu nad 15 miliardovým majetkem vítkovické firmy, kde působí jako předseda představenstva. Nechybí mu ani pár zahraničních fabrik.

světlík